nlp چیست و چه کاربردی در زندگی ما دارد؟

nlp چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمات شما قدرت اثرگذاری روی دیگران را دارد. این هنر شماست که از قدرتی که در اختیارتان قرار داره چطور استفاده کنید و روی دیگران چه اثری داشته باشید. برنامه ریزی عصبی کلامی (nlp) دانشی هست که میتواند قدرت اثرگذاری شما روی دیگران را بالا ببرد.

NLP چیست؟

ان ال پی مجموعه ای از مهارت های ارتباطی پیشرفته است که با مطالعه روی افرادی که قدرت ارتباطی بالایی داشته اند به وجود آمده است. ان ال پی به شما الگویی در رفتار با دیگران می دهد که به واسطه آن می توانید نتایج بهتری در ارتباطات خود به دست آورید. با کمک این دانش، شما شناخت بهتری از خودتان و دیگران پیدا می کنید و به این واسطه رفتارهای خود را مدیریت می کنید.

NLP ساز و کار کنش ها و واکنش های افراد در دنیا را به شما نشان می دهد و با کمک این ساز و کار می توانید ارتباط درستی با دیگران برقرار کنید و ارتباطات تان در قالب «برد-برد» پیش رود و نتایج مثبت در زندگی تان ایجاد کند.

تصور کنید روز سختی را در محل کار خود گذارنده اید و چند پروژه سخت و سنگین را به اتمام رسانده اید. رئیس تان، شما را فرا میخواند. با توجه به پیش فرضی که از کار خوب خود دارید، احساس تان در موقع قدم گذاشتن به اتاق رئیس مانند کسی است که در مقابل صدها نفر به جایگاه اهداء جوایز دعوت شده است.

اما این احساس در اغلب موارد به صورت غیرارادی در شما به وجود می آید. ان ال پی به شما کمک می کند نسبت به واکنش های خود آگاهی بیشتری داشته باشید و کلام خود را به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده بیان کنید که اثرگذار باشد.

در نام گذاری این دانش، جان گریندر (John Grinder) و ریچارد بندلر (Richard Bandler) از سه کلمه استفاده کردند:

  • عصب: میخواستند نشان دهند الگوهای رفتاری در سطح فرآیندهای عصبی قرار دارند.
  • کلامی: این واژه انتخاب شد تا نشان دهد چگونه فرآیندهای عصبی، در نوع کلام ما اثرگذارند هستند.
  • برنامه ریزی: با استفاده از این کلمه نشان دادند که همیشه رفتارهای ما قابلیت برنامه ریزی مجدد دارند و خودمان می توانیم انتخاب کنیم چگونه افکار و اعمال مان را سازمان ببخشیم

کاربردهای NLP (ان ال پی)

NLP توانایی ایجاد رفتارهای مثبت و سازنده در ما را دارد. تکنیک های NLP به ما کمک می کنند که در برقراری ارتباط با دیگران، به صورت دوطرفه و تفاهمی پیش برویم و طوری صحبت کنیم که هم ما دیگران را درک کنیم و هم آن ها ما را درک کنند. در این دانش، الگوها و مهارت های زبانی را به کار میگیرید تا بهترین اثر را ایجاد کنید.

NLP (برنامه ریزی عصبی کلامی) به شما می آموزد که از یک موقعیت خاص قصد دارید چه نتیجه ای بگیرید و بررسی کنید که آیا به سمت آن نتیجه در حال حرکت هستید یا نه؟ شما می آموزید چطور در مورد تعویض رفتارهای خود انعطاف پذیر باشید تا به نتیجه مطلوب تان برسید. ان ال پی به شما می آموزد چطور اعتماد به نفس تان را بالا ببرید که بتوانید در یک جمع ارائه قوی داشته باشید.

تذکرات مهم

برخی افراد گمان می کنند NLP (برنامه ریزی عصبی کلامی) برای فریب دیگران کاربرد دارد. مثل فروشنده ی سمجی که به زور می خواهد محصول خود را به شما بفروشد. از ان ال پی می شود چنین استفاده هایی هم کرد اما فراموش نکنید که این ابزار نیست که دیگران را فریب می دهد بلکه نحوه ی استفاده و نیت فرد عامل اصلی فریب است.

در دهه 1980 ان ال پی دارای محبوبیت بالایی در دنیای روانشناسی بود، اما بعد از تحقیقات علمی گسترده ای که روی این مفهوم انجام شد، اکثر پژوهش ها متفق بر این نظر بودند که NLP کارایی زیادی ندارد و امروزه بیشتر یک شبه‌علم به حساب می آید و از نظر علمی دارای اعتبار زیادی نیست.

یکی از دلایل بی اعتبار شناختن ان ال پی، این است که اکثر دلایل این مفهوم برگرفته از تجارب شخصی و روایات شفاهی افراد است، نه آزمایشات علمی. برخی نیز معتقدند هیچ ارتباطی بین ان ال پی و علم عصب شناسی، زبان شناسی و برنامه نویسی وجود ندارد و صرفا از این کلمات استفاده شده تا علمی به نظر بیاید.

اما هنوز در سمینارهای مختلف این موضوع آموزش داده می شود و من نیز بر همین مبنا نکاتی در این مورد به شما گفتم.

Leave a Reply